Sort by

Matterhagen has logged 196 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Gotti

Gotti

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Theater of War

Theater of War

2008
×
★★★
Edit this entry  
21
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dave Chappelle: The Age of Spin

Dave Chappelle: The Age of Spin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
29
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Avatar

Avatar

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Demetri Martin: The Overthinker

Demetri Martin: The Overthinker

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry