Matt has logged 27 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raising Kratos

Raising Kratos

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Machine That Kills Bad People

The Machine That Kills Bad People

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Indian Summer

Indian Summer

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Biggest Little Farm

The Biggest Little Farm

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
03
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry