Highest rated films

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • 21 Jump Street

    ★★★★★

  • Beasts of the Southern Wild

    ★★★★★

  • Ruby Sparks

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • Skyfall

    ★★★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★½

  • Holy Motors

    ★★★★½

  • Finding Nemo

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★★

  • The Fountain

    ★★★★★

  • Miller's Crossing

    ★★★★★

  • The Grey

    ★★★★★

  • Super Troopers

    ★★★★★

  • The Two Escobars

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★½

  • Rushmore

    ★★★★½

  • Videodrome

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 133 Films watched
  • 11.1 Average per month
  • 2.6 Average per week

Milestones

First Film

Detour

Jan 1

Most Watched

Django Unchained

twice

Step Brothers

twice

Ted

twice

Les Misérables

twice

Moonrise Kingdom

twice

Last Film

Terror in a Texas Town

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
63 films
Comedy
46 films
Action
43 films
Thriller
35 films
Crime
25 films
Adventure
23 films
Romance
22 films
Sci Fi
21 films
Fantasy
15 films
Horror
11 films
USA
117 films
UK
15 films
Germany
12 films
Canada
10 films
France
9 films
India
2 films
Hong Kong
2 films
Italy
2 films
Japan
2 films
Spain
2 films
English
126 films
French
21 films
Spanish
10 films
Italian
9 films
German
9 films
Japanese
5 films
Russian
4 films
Chinese
3 films
Arabic
2 films
Dutch
2 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Matt’s most liked review

Blade Runner

★★★

I will never understand the love of Blade Runner beyond its visuals and ideas presented in the subtext. For a futuristic noir about a detective hunting down androids, the story is dreadfully dull. There's been many a debate about whether or not Deckard is a replicant. Here's the bigger question:…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Inception
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

That's My Boy
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Pink Ribbons, Inc.
Average weighted rating:

3.4

Films Matt watched in 2012

  • Terror in a Texas Town
  • Zoolander
  • Mandingo
  • Bernie
  • Every Which Way But Loose
  • Goon
  • Django Unchained
  • Klown
  • Step Brothers
  • Navajo Joe
  • Winnebago Man
  • Ted
  • Friday Night Lights
  • Down Periscope
  • The Ref
  • The Fountain
  • The Stuff
  • Die Hard
  • Les Misérables
  • The Guilt Trip
  • Moonrise Kingdom
  • The Grey
  • Lincoln
  • Amour
  • Rust and Bone
  • Ruby Sparks
  • The Master
  • Jack Reacher
  • Super Troopers
  • Boogie Nights
  • Finding Nemo
  • Traffic
  • Django Unchained
  • Holy Motors
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Zero Dark Thirty
  • Les Misérables
  • K-19: The Widowmaker
  • Promised Land
  • Saturday Night Fever
  • Pink Ribbons, Inc.
  • Killing Them Softly
  • Prime Cut
  • The Friends of Eddie Coyle
  • Miami Connection
  • Not Fade Away
  • The Queen of Versailles
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Death Wish
  • The Hidden Fortress
  • Ocean's Thirteen
  • Silver Linings Playbook
  • Ocean's Twelve
  • Ocean's Eleven
  • Bottle Rocket
  • Rushmore
  • Life of Pi
  • Pitch Perfect
  • Rise of the Guardians
  • Lincoln
  • The Conversation
  • On Her Majesty's Secret Service
  • Flash Gordon
  • Skyfall
  • Akira
  • Resurrect Dead: The Mystery of the Toynbee Tiles
  • Any Given Sunday
  • Ted
  • Brave
  • The Cabin in the Woods
  • The Nightmare Before Christmas
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Premium Rush
  • The Last Days of Disco
  • Star Trek: First Contact
  • The Ice Harvest
  • Jaws
  • Hit & Run
  • Lawless
  • Crash
  • eXistenZ
  • Videodrome
  • Step Brothers
  • The Bourne Legacy
  • The Bourne Ultimatum
  • The Bourne Supremacy
  • The Bourne Identity
  • Cosmopolis
  • 21 Jump Street
  • Total Recall
  • The Brood
  • ParaNorman
  • Hope Springs
  • Total Recall
  • The Campaign
  • Ruby Sparks
  • The Art of the Steal
  • The Watch
  • Barton Fink
  • Eyes Wide Shut
  • The Town That Dreaded Sundown
  • Abraham Lincoln: Vampire Hunter
  • Brave
  • Inception
  • Miller's Crossing
  • Resident Evil
  • Broadcast News
  • PressPausePlay
  • Amélie
  • Beasts of the Southern Wild
  • That's My Boy
  • Rock of Ages
  • Clear and Present Danger
  • Patriot Games
  • Event Horizon
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • The Three Musketeers
  • The Amazing Spider-Man
  • Spider-Man
  • People Like Us
  • Blade Runner
  • A Very Harold & Kumar Christmas
  • Star Trek
  • Star Trek: Insurrection
  • Moonrise Kingdom
  • Beauty and the Beast
  • Blood Simple
  • Meet Bill
  • The Day of the Dolphin
  • Man on a Ledge
  • The Two Escobars
  • Detour

World Map

Highly rated films Matt is yet to see

  • John Mulaney: New in Town
  • It's Such a Beautiful Day
  • One Direction: Up All Night - The Live Tour
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Sherlock: A Scandal in Belgravia
  • Out-Takes from the Life of a Happy Man
  • Elena
  • Gangs of Wasseypur - Part 1

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more