Highest rated films

  • Her

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • Frozen

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • Nebraska

    ★★★★★

  • The Double

    ★★★★★

  • Monsters University

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Up

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • 21 Jump Street

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 390 Films watched
  • 32.5 Average per month
  • 7.5 Average per week

Milestones

First Film

The Big Red One

Jan 1

Most Watched

Gravity

4 times

White House Down

3 times

This Is the End

3 times

Pacific Rim

3 times

Iron Man 3

3 times

Last Film

A Matter of Life and Death

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
167 films
Action
128 films
Comedy
109 films
Thriller
104 films
Adventure
84 films
Crime
71 films
Sci Fi
70 films
Romance
42 films
Horror
33 films
Fantasy
32 films
USA
326 films
UK
66 films
France
17 films
Germany
16 films
Canada
13 films
Japan
10 films
Australia
9 films
Hong Kong
4 films
Spain
4 films
New Zealand
3 films
English
375 films
French
31 films
Spanish
31 films
German
21 films
Italian
11 films
Arabic
11 films
Japanese
10 films
Russian
10 films
Chinese
7 films
Cantonese
4 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Matt’s most liked review

White House Down

★★★★

Too much fun. Olympus Has Fallen can suck a dick.

This brief review was brought to you by Maturity.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

After Earth
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Other Shore

Films Matt watched in 2013

  • A Matter of Life and Death
  • Jack Reacher
  • Frozen
  • White House Down
  • Cutie and the Boxer
  • This Is the End
  • Pacific Rim
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • The Heat
  • The Wolf of Wall Street
  • The Ref
  • Lethal Weapon
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • The Hunt
  • Bad Santa
  • Jackie Brown
  • Pulp Fiction
  • Grudge Match
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Inside Llewyn Davis
  • Nebraska
  • Frozen
  • The Wolf of Wall Street
  • Her
  • Philomena
  • Short Term 12
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • The Last Unicorn
  • Gravity
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • 12 Years a Slave
  • Lone Survivor
  • Crave
  • American Hustle
  • The Unknown Known
  • The Dark Knight Rises
  • The Dark Knight
  • Tangled
  • Sleepwalk with Me
  • Stories We Tell
  • (500) Days of Summer
  • Frozen
  • Blackfish
  • Saving Mr. Banks
  • Delivery Man
  • Starbuck
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Mad Max 2
  • Taken 2
  • Home for the Holidays
  • R.I.P.D.
  • Chinatown
  • Safety Last!
  • The Little Mermaid
  • Europa Report
  • Thor: The Dark World
  • Thor
  • V for Vendetta
  • Thor: The Dark World
  • The Visitor
  • BASEketball
  • Serenity
  • The Avengers
  • Monsters University
  • Iron Man 3
  • Rosemary's Baby
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Devil's Backbone
  • Creature from the Black Lagoon
  • About Time
  • Ender's Game
  • Phantom of the Opera
  • The Wolf Man
  • Step Brothers
  • The Bride of Frankenstein
  • The Counselor
  • Last Vegas
  • Wadjda
  • Carrie
  • Escape Plan
  • Gravity
  • Sahara
  • Her
  • Being John Malkovich
  • Bad Boys
  • Men in Black
  • Spider-Man 2
  • Nebraska
  • Gravity
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • The Immigrant
  • My Neighbor Totoro
  • The Expendables 2
  • The House I Live In
  • Animal House
  • Frances Ha
  • Captain Phillips
  • Prometheus
  • Inside Llewyn Davis
  • 21 Jump Street
  • The Art of the Steal
  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2
  • All Is Lost
  • Thanks for Sharing
  • Rush
  • Unforgiven
  • Starred Up
  • Under the Skin
  • Joe
  • Bad Words
  • Life of Crime
  • Tracks
  • How I Live Now
  • The Double
  • The Wind Rises
  • 12 Years a Slave
  • August: Osage County
  • Man of Tai Chi
  • Dom Hemingway
  • Devil's Knot
  • Bethlehem
  • Begin Again
  • Gravity
  • What If
  • Enough Said
  • Dallas Buyers Club
  • Parkland
  • Prisoners
  • Labor Day
  • Jodorowsky's Dune
  • The Fifth Estate
  • Blood Ties
  • Blue Is the Warmest Color
  • The Missing Picture
  • Judgment at Nuremberg
  • Two Days In April
  • Getaway
  • The Fountain
  • Blue Jasmine
  • Return of the Jedi
  • Closed Circuit
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • The World's End
  • Sleuth
  • You're Next
  • The Mortal Instruments: City of Bones
  • The Searchers
  • The Princess Bride
  • Trouble with the Curve
  • Stagecoach
  • Kick-Ass
  • Kick-Ass 2
  • Hot Fuzz
  • Shaun of the Dead
  • Casting By
  • Clear History
  • I Declare War
  • The Butler
  • Mad Max
  • We're the Millers
  • Super
  • Elysium
  • Percy Jackson: Sea of Monsters
  • 2 Guns
  • Blood
  • Lawrence of Arabia
  • The Wolverine
  • The To Do List
  • Brooklyn Castle
  • The World's End
  • Pacific Rim
  • Superman Returns
  • The Stunt Man
  • Spy Game
  • Pacific Rim
  • Dave
  • RKO 281
  • Michael Clayton
  • Citizen Kane
  • Independence Day
  • Mr. Smith Goes to Washington
  • The Raid
  • Despicable Me
  • Haywire
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • White House Down
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Despicable Me 2
  • The Lone Ranger
  • The Heat
  • The Conjuring
  • 21 Jump Street
  • White House Down
  • World War Z
  • The Man with the Iron Fists
  • The Last Stand
  • Monsters
  • Godzilla
  • Monsters University
  • This Is the End
  • Cloud Atlas
  • Saving Private Ryan
  • The Wizard

See all 390

World Map

Highly rated films Matt is yet to see

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Hope
  • Grounded: Making The Last of Us
  • Bo Burnham: What.
  • 'Til Madness Do Us Part
  • Home from Home – Chronicle of a Vision
  • The Arrested Development Documentary Project
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more