Highest rated films

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★★

  • Foxcatcher

    ★★★★★

  • While We're Young

    ★★★★★

  • Red Army

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Up

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • 21 Jump Street

    ★★★★★

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • A Few Good Men

    ★★★★★

  • The Rock

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 310 Films watched
  • 25.8 Average per month
  • 6 Average per week

Milestones

First Film

The Thief of Bagdad

Jan 1

Most Watched

The Lego Movie

6 times

Guardians of the Galaxy

4 times

Into the Woods

twice

Boyhood

twice

The Graduate

twice

Last Film

Walk Hard: The Dewey Cox Story

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
146 films
Action
97 films
Comedy
89 films
Thriller
80 films
Adventure
70 films
Sci Fi
62 films
Crime
42 films
Fantasy
42 films
Family
30 films
Mystery
25 films
USA
269 films
UK
48 films
France
22 films
Germany
17 films
Canada
13 films
Australia
12 films
Denmark
12 films
Japan
8 films
Belgium
6 films
Sweden
5 films
English
296 films
French
26 films
Spanish
18 films
Japanese
14 films
German
12 films
Arabic
9 films
Russian
8 films
Italian
7 films
Korean
5 films
Chinese
5 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Matt’s most liked review

Scott Pilgrim vs. the World

★★★★★

Marvel will never have a movie as visually stylish, energetic, and inventive as this.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Left Behind
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Réimon

Films Matt watched in 2014

  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Hot Fuzz
  • Annie
  • The Lego Movie
  • The Interview
  • Into the Woods
  • Ida
  • Big Hero 6
  • The Ref
  • Die Hard
  • Guardians of the Galaxy
  • The Muppet Christmas Carol
  • Boyhood
  • Team America: World Police
  • We Are the Best!
  • Still Alice
  • Guardians of the Galaxy
  • Annie
  • Lucy
  • Jack Ryan: Shadow Recruit
  • Top Five
  • Inherent Vice
  • It's a Wonderful Life
  • Big Eyes
  • Wild
  • Exodus: Gods and Kings
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Into the Woods
  • The Graduate
  • Léon: The Professional
  • X-Men: Days of Future Past
  • Selma
  • Penguins of Madagascar
  • Reality Bites
  • American Sniper
  • Horrible Bosses 2
  • Foxcatcher
  • A Most Violent Year
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • The Hunger Games
  • Dumb and Dumber
  • Strictly Ballroom
  • The World's End
  • Interstellar
  • National Lampoon's Vacation
  • Interstellar
  • Citizenfour
  • A Mighty Wind
  • This Is the End
  • The Nightmare Before Christmas
  • An American Werewolf in London
  • Nightcrawler
  • Horns
  • Iron Man
  • The Dark Knight
  • John Wick
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Monsters University
  • Monsters, Inc.
  • Martyrs
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Stretch
  • Dracula Untold
  • Fury
  • The Judge
  • McCabe & Mrs. Miller
  • Sleepaway Camp
  • Kill the Messenger
  • A Walk Among the Tombstones
  • Gone Girl
  • The Skeleton Twins
  • The Lego Movie
  • Left Behind
  • The Equalizer
  • This Is Where I Leave You
  • The Zero Theorem
  • The Maze Runner
  • The Boxtrolls
  • Tusk
  • Time Out of Mind
  • Big Game
  • '71
  • 99 Homes
  • Good Kill
  • Love & Mercy
  • The Keeping Room
  • While We're Young
  • Red Army
  • Rosewater
  • The Theory of Everything
  • Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films
  • The Imitation Game
  • Foxcatcher
  • Beyond the Reach
  • Pawn Sacrifice
  • Manglehorn
  • The Wanted 18
  • Nightcrawler
  • Escobar: Paradise Lost
  • Welcome to Me
  • The Drop
  • The Look of Silence
  • Force Majeure
  • Men, Women & Children
  • Mr. Turner
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Cub
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • The Social Network
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Zodiac
  • Panic Room
  • Fight Club
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • The Game
  • Se7en
  • Alien³
  • The Expendables 3
  • The Birdcage
  • The Fisher King
  • Sullivan's Travels
  • Guardians of the Galaxy
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • The Case Against 8
  • The Imposter
  • Guardians of the Galaxy
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Gilda
  • The Grand Budapest Hotel
  • A Face in the Crowd
  • Sex Tape
  • Ace in the Hole
  • Brute Force
  • Key Largo
  • The Last Waltz
  • Sweet Smell of Success
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Planet of the Apes
  • Snowpiercer
  • Battle for the Planet of the Apes
  • Conquest of the Planet of the Apes
  • Escape from the Planet of the Apes
  • Beneath the Planet of the Apes
  • Planet of the Apes
  • Jackass Presents: Bad Grandpa
  • They Came Together
  • Out of the Furnace
  • Vampire Academy
  • Up
  • The Lego Movie
  • Conspiracy
  • Transformers: Age of Extinction
  • Snowpiercer
  • Predator
  • Tim's Vermeer
  • The 40 Year Old Virgin
  • Sweet Smell of Success
  • RED 2
  • Down with Love
  • The Lego Movie
  • Jersey Boys
  • WALL·E
  • The Rocketeer
  • Wayne's World
  • The Rover
  • 22 Jump Street
  • 21 Jump Street
  • Bring It On
  • How to Train Your Dragon 2
  • How to Train Your Dragon
  • Edge of Tomorrow
  • Mindscape
  • Trust Me
  • The Fault in Our Stars
  • Edge of Tomorrow
  • Chef
  • The Iron Giant
  • The Graduate
  • Maleficent
  • The Purge: Anarchy
  • A Million Ways to Die in the West
  • The Normal Heart
  • Lone Survivor
  • X-Men: Days of Future Past
  • The Wolverine
  • X-Men: First Class
  • X-Men Origins: Wolverine
  • X-Men: The Last Stand
  • X2
  • X-Men
  • Million Dollar Arm
  • Godzilla
  • Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack
  • Godzilla
  • Mothra vs. Godzilla
  • Vertigo
  • Locke
  • Neighbors
  • Mean Girls
  • Jodorowsky's Dune

See all 310

World Map

Highly rated films Matt is yet to see

  • Over the Garden Wall
  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • Mommy
  • Olive Kitteridge
  • The Salt of the Earth
  • Winter Sleep
  • Black Mirror: White Christmas
  • Memory of the Camps

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more