Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

  • Creed

    ★★★★½

  • Brooklyn

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • 21 Jump Street

    ★★★★★

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★★

  • The Usual Suspects

    ★★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★★

  • Almost Famous

    ★★★★★

  • Airplane!

    ★★★★★

  • Kiss Kiss Bang Bang

    ★★★★★

  • A Few Good Men

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 282 Films watched
  • 23.5 Average per month
  • 5.4 Average per week

Milestones

First Film

The Iron Giant

Jan 1

Most Watched

Star Wars: The Force Awakens

3 times

The Hateful Eight

twice

The Big Short

twice

Ant-Man

twice

Steve Jobs

twice

Last Film

The Hateful Eight

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
114 films
Comedy
93 films
Adventure
84 films
Action
79 films
Thriller
63 films
Sci Fi
60 films
Romance
43 films
Fantasy
37 films
Family
32 films
Crime
25 films
USA
252 films
UK
45 films
Germany
16 films
France
13 films
Canada
10 films
Australia
6 films
Mexico
5 films
Denmark
3 films
Ireland
3 films
New Zealand
3 films
English
271 films
French
35 films
Spanish
23 films
German
13 films
Italian
13 films
Russian
12 films
Japanese
4 films
Czech
4 films
Arabic
4 films
Hungarian
4 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Matt’s most liked review

The Hateful Eight

★★★★

Still liked it a lot on a second viewing, but it definitely feels long. Between this and Django, you can really feel the loss of Sally Menke, and I don't know if Tarantino will ever find someone to reign him in.

Also, the 70mm was superb.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

In Football We Trust
Average weighted rating:

3.3

Films Matt watched in 2015

  • The Hateful Eight
  • The Big Short
  • Die Hard
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Revenant
  • Ant-Man
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Son of Saul
  • Daddy's Home
  • Listen to Me Marlon
  • Carol
  • Macbeth
  • Love Actually
  • The Big Short
  • Joy
  • The Hateful Eight
  • Amy
  • 45 Years
  • Magic Mike XXL
  • Return of the Jedi
  • Shakespeare in Love
  • The Empire Strikes Back
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Steve Jobs
  • Star Wars
  • Big
  • Rocky Balboa
  • Rocky V
  • Rocky IV
  • Rocky III
  • Rocky II
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Rocky
  • The Night Before
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Goonies
  • Brooklyn
  • Spotlight
  • Aladdin
  • Creed
  • Spectre
  • Skyfall
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Lion King
  • The American President
  • White House Down
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • The Last Witch Hunter
  • Rock the Kasbah
  • Bone Tomahawk
  • Pacific Rim
  • Steve Jobs
  • Hellboy II: The Golden Army
  • Pan's Labyrinth
  • Hellboy
  • Coyote Ugly
  • Blade II
  • The Devil's Backbone
  • Bridge of Spies
  • Mimic
  • Minions
  • The Book of Life
  • Cronos
  • Freeheld
  • The Devil's Candy
  • Southbound
  • Man vs. Snake
  • The Deathless Devil
  • The Boy and the Beast
  • Too Late
  • Lovemilla
  • April and the Extraordinary World
  • Crimson Peak
  • Men & Chicken
  • Tikkun
  • The Wave
  • The Lobster
  • What We Do in the Shadows
  • Stonewall
  • Our Brand Is Crisis
  • Mr. Right
  • High-Rise
  • Beasts of No Nation
  • The Program
  • Hardcore Henry
  • The Family Fang
  • Maggie's Plan
  • Eye in the Sky
  • Spotlight
  • Colonia
  • Room
  • Anomalisa
  • Truth
  • Trumbo
  • The Iron Giant
  • The Danish Girl
  • The Final Girls
  • The Witch
  • The Martian
  • Green Room
  • Sicario
  • Dheepan
  • Hitchcock/Truffaut
  • Black Mass
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • West Side Story
  • Mistress America
  • Waiting for Guffman
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Hot Girls Wanted
  • American Ultra
  • Hitman: Agent 47
  • Goosebumps
  • How to Train Your Dragon
  • Straight Outta Compton
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • The Usual Suspects
  • Marie Antoinette
  • Wet Hot American Summer
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • The Great Outdoors
  • Malice
  • Dark Places
  • Fantastic Four
  • Ricki and the Flash
  • The Gift
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Ocean's Eleven
  • Win Win
  • Ghostbusters
  • Clueless
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mission: Impossible
  • Mission: Impossible III
  • The Princess and the Frog
  • Mission: Impossible II
  • Trainwreck
  • Vacation
  • Paper Towns
  • Mission: Impossible
  • Mr. Holmes
  • Gone Girl
  • Ant-Man
  • X-Men: Days of Future Past
  • The Visit
  • A LEGO Brickumentary
  • Beyond the Lights
  • Independence Day
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Terminator Genisys
  • Terminator Salvation
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • America's Sweethearts
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Ted 2
  • The Terminator
  • Inside Out
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • The Gambler
  • 22 Jump Street
  • Beauty and the Beast
  • Jurassic World
  • Into the Grizzly Maze
  • Back to the Future
  • WALL·E
  • Sister Act
  • Inside Out
  • Jurassic Park III
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Spy
  • Jurassic Park
  • Maverick
  • Big Hero 6
  • San Andreas
  • Aloha
  • Almost Famous
  • Jerry Maguire
  • The Incredibles
  • Emma
  • Tomorrowland
  • Mad Max: Fury Road
  • Drop Dead Gorgeous
  • Pitch Perfect 2
  • Mad Max: Fury Road
  • Pitch Perfect
  • Avengers: Age of Ultron
  • Twilight
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Overnighters
  • They Came Together
  • Guardians of the Galaxy
  • The Sound of Music
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Thor: The Dark World
  • Iron Man 3
  • The Jane Austen Book Club
  • Galaxy Quest
  • The Avengers
  • Captain America: The First Avenger
  • Thor
  • Iron Man 2

See all 282

World Map

Highly rated films Matt is yet to see

  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more