Highest rated films

  • La La Land

    ★★★★★

  • Zootopia

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★★★

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★★

  • 13th

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Captain America: Civil War

    ★★★★½

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Memento

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 296 Films watched
  • 24.7 Average per month
  • 5.7 Average per week

Milestones

First Film

A Fish Called Wanda

Jan 1

Most Watched

La La Land

3 times

Arrival

3 times

Captain America: Civil War

3 times

Harry Potter and the Order of the Phoenix

twice

Hail, Caesar!

twice

Last Film

Fantastic Mr. Fox

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
122 films
Comedy
99 films
Adventure
95 films
Action
78 films
Thriller
52 films
Sci Fi
49 films
Romance
45 films
Fantasy
43 films
Family
35 films
Crime
29 films
USA
276 films
UK
48 films
Canada
13 films
Germany
10 films
Australia
8 films
China
6 films
France
5 films
New Zealand
3 films
Hong Kong
3 films
Ireland
3 films
English
289 films
French
24 films
German
19 films
Russian
14 films
Spanish
12 films
Italian
11 films
Chinese
7 films
Arabic
6 films
Japanese
6 films
Romanian
4 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Matt’s most liked review

Kiss Kiss Bang Bang

★★★★★

This is a perfect movie.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Yoga Hosers
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Under the Gun
Average weighted rating:

3.5

Films Matt watched in 2016

  • Fantastic Mr. Fox
  • When Harry Met Sally...
  • Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”
  • It's a Wonderful Life
  • Star Wars
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Apollo 13
  • La La Land
  • 20th Century Women
  • Hail, Caesar!
  • Die Hard
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • So I Married an Axe Murderer
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Ref
  • The Muppet Christmas Carol
  • Collateral Beauty
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Don't Think Twice
  • Victor Frankenstein
  • 150 Milligrams
  • Pandora
  • Elon Doesn't Believe in Death
  • Central Intelligence
  • Weiner
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • Office Christmas Party
  • Meet the Patels
  • Arrival
  • Arthur Christmas
  • Fences
  • You've Got Mail
  • Sully
  • Hidden Figures
  • Moana
  • Singin' in the Rain
  • Evita
  • Patriots Day
  • Allied
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Suicide Squad
  • La La Land
  • The Lego Movie
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Arrival
  • BASEketball
  • The Edge of Seventeen
  • Doctor Strange
  • Clue
  • Gods of Egypt
  • Contact
  • Hacksaw Ridge
  • The Bride of Frankenstein
  • Inferno
  • The War Room
  • Deadpool
  • Trolls
  • Hamilton's America
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • Mascots
  • Keeping Up with the Joneses
  • The Accountant
  • Mitt
  • Air Force One
  • 13th
  • Ocean's Thirteen
  • Confirmation
  • Jumanji
  • Midnight Special
  • Finders Keepers
  • Masterminds
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • Captain America: Civil War
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • The Belko Experiment
  • Before the Flood
  • The Journey
  • Sing
  • Queen of Katwe
  • Bleed for This
  • Deepwater Horizon
  • The Exception
  • Denial
  • Their Finest
  • Jackie
  • La La Land
  • Blair Witch
  • The Handmaiden
  • Moonlight
  • Una
  • Lion
  • Headshot
  • Trespass Against Us
  • Mascots
  • American Pastoral
  • A Monster Calls
  • Nocturnal Animals
  • Free Fire
  • Arrival
  • The Magnificent Seven
  • Loving
  • Bernie
  • School of Rock
  • The Rock
  • Miller's Crossing
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Winter's Tale
  • The Light Between Oceans
  • Don't Breathe
  • Hands of Stone
  • Hell or High Water
  • Ben-Hur
  • War Dogs
  • Con Air
  • A Midsummer Night's Dream
  • The Lost Weekend
  • Sausage Party
  • Florence Foster Jenkins
  • The Mask of Zorro
  • Pete's Dragon
  • Kubo and the Two Strings
  • Suicide Squad
  • Outsourced
  • Jason Bourne
  • Star Trek Beyond
  • Star Trek Into Darkness
  • Star Trek
  • Star Trek: Nemesis
  • Star Trek: Insurrection
  • Ghostbusters
  • Star Trek: First Contact
  • Ghostbusters
  • Star Trek: Generations
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • Star Trek V: The Final Frontier
  • Star Trek IV: The Voyage Home
  • Star Trek III: The Search for Spock
  • The Princess Bride
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • The American President
  • Star Trek: The Motion Picture
  • A.I. Artificial Intelligence
  • The Legend of Tarzan
  • Catch Me If You Can
  • Independence Day: Resurgence
  • Inception
  • The Secret Life of Pets
  • Newsies
  • The BFG
  • Finding Dory
  • Tickled
  • De Palma
  • Warcraft
  • Hook
  • A Few Good Men
  • Me Before You
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Mean Girls
  • Memento
  • The Fountain
  • Mulan
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Now You See Me 2
  • The Color Purple
  • Alice Through the Looking Glass
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • All the Way
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • The Saint
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • The Nice Guys
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Angry Birds Movie
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Bring It On
  • Money Monster
  • 1941
  • X-Men: Apocalypse
  • The Finest Hours
  • The End of the Tour
  • Captain America: Civil War
  • Chocolat
  • Keanu
  • Captain America: Civil War
  • Close Encounters of the Third Kind
  • My Best Friend's Wedding
  • Jaws
  • National Treasure
  • The Prince of Egypt
  • The Huntsman: Winter's War
  • The Brothers Bloom
  • Return to Me
  • The 40 Year Old Virgin
  • The Jungle Book
  • Elvis & Nixon
  • The Sugarland Express
  • The Boss
  • Everybody Wants Some!!
  • Amélie
  • Dazed and Confused
  • In the Loop
  • Amadeus
  • Neighbors
  • Batman v Superman: Dawn of Justice

See all 296

World Map

Highly rated films Matt is yet to see

  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Brazilian Holocaust
  • Cameraperson
  • Aquarius

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more