Highest rated films

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★★★

  • Mudbound

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★½

  • Wonder Woman

    ★★★★½

  • Zodiac

    ★★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • Ocean's Eleven

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★★

  • Exit Through the Gift Shop

    ★★★★★

  • The American President

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Mulan

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Speed

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 251 Films watched
  • 20.9 Average per month
  • 4.8 Average per week

Milestones

First Film

Casablanca

Jan 2

Most Watched

Star Wars: The Last Jedi

3 times

The Big Sick

3 times

Guardians of the Galaxy Vol. 2

3 times

Coco

twice

The Post

twice

Last Film

The Lake House

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
124 films
Comedy
104 films
Action
66 films
Adventure
49 films
Romance
49 films
Thriller
43 films
Fantasy
39 films
Crime
37 films
Sci Fi
33 films
Family
25 films
USA
232 films
UK
44 films
Canada
15 films
France
11 films
Germany
7 films
China
7 films
Denmark
6 films
Japan
5 films
Sweden
5 films
Italy
4 films
English
250 films
Spanish
25 films
French
19 films
Italian
13 films
German
13 films
Russian
9 films
Portuguese
6 films
Japanese
6 films
Arabic
4 films
Swedish
4 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Matt’s most liked review

King Arthur

I can't believe I've seen this twice when there are better movies I haven't even seen once.

More reviews

Matt’s most liked list

Marvel Movies Ranked

Here's how I rank the movies in the MCU. Like all lists of movies, it is indisputable.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Death Note
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Darkon
Average weighted rating:

3.4

Films Matt watched in 2017

  • The Lake House
  • Sleeping Beauty
  • Coco
  • The Price of Gold
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • The Post
  • The Shape of Water
  • All the Money in the World
  • Pitch Perfect 3
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Call Me by Your Name
  • Arthur Christmas
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Gosford Park
  • I, Tonya
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Muppet Christmas Carol
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Greatest Showman
  • Captain Underpants: The First Epic Movie
  • The Boss Baby
  • Power Rangers
  • Working Girl
  • Darkest Hour
  • Molly's Game
  • Phantom Thread
  • A Christmas Prince
  • Ocean's Eleven
  • Planes, Trains and Automobiles
  • The Post
  • The Disaster Artist
  • Lady Bird
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Man Who Invented Christmas
  • Justice League
  • Coco
  • The Big Sick
  • Murder on the Orient Express
  • Long Shot
  • Thor: Ragnarok
  • Sleepy Hollow
  • A Bad Moms Christmas
  • 3 Men and a Baby
  • Mr. Destiny
  • Role Models
  • Thor: Ragnarok
  • Thank You for Your Service
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Geostorm
  • The Snowman
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • The House
  • Goodbye Christopher Robin
  • The Dark Knight
  • Panic Room
  • Marshall
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Blade Runner 2049
  • Can't Hardly Wait
  • American Made
  • The Mountain Between Us
  • The Princess Bride
  • The American President
  • Mulan
  • Robin Hood: Men in Tights
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Stronger
  • Beauty and the Beast
  • The Lego Ninjago Movie
  • War on Everyone
  • Lady Bird
  • Chappaquiddick
  • Brawl in Cell Block 99
  • Professor Marston and the Wonder Women
  • The Disaster Artist
  • Unicorn Store
  • Hostiles
  • The Shape of Water
  • Battle of the Sexes
  • Roman J. Israel, Esq.
  • Darkest Hour
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • mother!
  • The Current War
  • Molly's Game
  • The Death of Stalin
  • I, Tonya
  • The Florida Project
  • Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House
  • Bodied
  • Suburbicon
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Borg vs McEnroe
  • Mudbound
  • Downsizing
  • It
  • Parenthood
  • The Money Pit
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Death Note
  • Logan Lucky
  • Man Up
  • The Hitman's Bodyguard
  • What Happened to Monday
  • Father of the Bride
  • Miss Congeniality
  • The Glass Castle
  • Logan Lucky
  • Girls Trip
  • The Dark Tower
  • Sense and Sensibility
  • The Muppet Movie
  • Atomic Blonde
  • Lady Macbeth
  • Detroit
  • What If
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Dunkirk
  • Spider-Man: Homecoming
  • Table 19
  • The Founder
  • The Big Sick
  • In the Line of Fire
  • Heavyweights
  • Tour de Pharmacy
  • The Driver
  • Baby Driver
  • Spider-Man: Homecoming
  • Despicable Me 3
  • Okja
  • King of California
  • Baby Driver
  • War for the Planet of the Apes
  • Transformers: The Last Knight
  • The Lego Batman Movie
  • Wonder Woman
  • Rough Night
  • Cars 3
  • The Book of Henry
  • Score: A Film Music Documentary
  • The Mummy
  • The Muppets
  • The Muppets Take Manhattan
  • Wonder Woman
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Baby Mama
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Baywatch
  • Crimson Tide
  • Alien: Covenant
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Snatched
  • King Arthur
  • Spider-Man
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • Darkon
  • Monster Trucks
  • Assassin's Creed
  • Why Him?
  • Moneyball
  • Your Name.
  • The Graduate
  • The Net
  • Blades of Glory
  • The Cutting Edge
  • The Fate of the Furious
  • Passengers
  • Gone Girl
  • Get Out
  • Mamma Mia!
  • Wedding Crashers
  • The Goods: Live Hard, Sell Hard
  • DodgeBall: A True Underdog Story
  • Ghost in the Shell
  • Stranger Than Fiction
  • The Devil Wears Prada
  • Life
  • Inside Llewyn Davis
  • Father of the Bride
  • Exit Through the Gift Shop
  • Best in Show
  • A Mighty Wind
  • I Love You, Man
  • Bridesmaids
  • Beware the Slenderman
  • Kong: Skull Island
  • Zodiac
  • Sex and the City 2
  • The Zookeeper's Wife
  • Beauty and the Beast
  • Nerve
  • Morgan
  • T2 Trainspotting
  • The Girl on the Train
  • Doctor Strange
  • St. Elmo's Fire
  • The Station Agent
  • Much Ado About Nothing
  • Steel Magnolias
  • Lars and the Real Girl
  • Notting Hill

See all 251

World Map

Highly rated films Matt is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Adventure Time: Islands

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more