Highest rated films

  • The Favourite

    ★★★★★

  • The Tale

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★½

  • Blockers

    ★★★★½

  • The Director and the Jedi

    ★★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • The Big Short

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Airplane!

    ★★★★★

  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

    ★★★★★

  • A Serious Man

    ★★★★★

  • Apollo 13

    ★★★★★

  • A Few Good Men

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 301 Films watched
  • 25.1 Average per month
  • 5.8 Average per week

Milestones

First Film

Dangerous Liaisons

Jan 1

Most Watched

Crazy Rich Asians

3 times

Avengers: Infinity War

3 times

Mission: Impossible - Fallout

twice

Mary Poppins Returns

twice

The Muppet Christmas Carol

twice

Last Film

Stage Beauty

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
128 films
Comedy
118 films
Action
67 films
Adventure
66 films
Thriller
54 films
Romance
45 films
Sci Fi
44 films
Fantasy
41 films
Family
38 films
Crime
33 films
USA
293 films
UK
47 films
France
11 films
Germany
10 films
Canada
8 films
China
8 films
Australia
4 films
Italy
4 films
Ireland
3 films
Spain
3 films
English
298 films
French
34 films
Spanish
20 films
Italian
16 films
German
14 films
Russian
14 films
Chinese
9 films
Cantonese
5 films
Xhosa
5 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 300

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Matt’s most liked review

Star Wars: The Last Jedi

★★★★½

This movie owns. The worst thing about it is knowing that Episode 9 probably won’t be anywhere close to as good as this.

More reviews

Matt’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Fifty Shades Freed
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

El Chivo

Films Matt watched in 2018

  • Stage Beauty
  • A Simple Favor
  • The Rider
  • Support the Girls
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Gringo: The Dangerous Life of John McAfee
  • Mary Poppins Returns
  • It's a Wonderful Life
  • Leave No Trace
  • Batman Returns
  • The Preacher's Wife
  • Home Alone
  • Aquaman
  • Bumblebee
  • The Muppet Christmas Carol
  • The Director and the Jedi
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Welcome to Marwen
  • Clue
  • Schindler's List
  • The Muppet Christmas Carol
  • Mary Poppins
  • Elf
  • Mowgli: Legend of the Jungle
  • Bird Box
  • Mary Poppins Returns
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Vice
  • The Favourite
  • A Few Good Men
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Creed II
  • Mary Queen of Scots
  • Crazy Rich Asians
  • The Big Short
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Eighth Grade
  • Cold War
  • Instant Family
  • Green Book
  • On the Basis of Sex
  • Sweet Home Alabama
  • Ralph Breaks the Internet
  • The Grinch
  • Step Brothers
  • The Devil Wears Prada
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Nutcracker and the Four Realms
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Mrs. Doubtfire
  • The Favourite
  • Burnt
  • Bohemian Rhapsody
  • The Omen
  • Suspiria
  • The Wicker Man
  • Halloween
  • Punisher: War Zone
  • Halloween
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Blockers
  • First Man
  • Private Life
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • A Star Is Born
  • Venom
  • A Star Is Born
  • Bad Times at the El Royale
  • Joe Versus the Volcano
  • The Oath
  • Life Itself
  • The House with a Clock in Its Walls
  • Fahrenheit 11/9
  • Candy Jar
  • Ocean's Eight
  • Vox Lux
  • Roma
  • Hold the Dark
  • Ben Is Back
  • White Boy Rick
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The Predator
  • The Old Man & the Gun
  • mid90s
  • American Dharma
  • If Beale Street Could Talk
  • First Man
  • Widows
  • The Sisters Brothers
  • 22 July
  • Boy Erased
  • The Hate U Give
  • Beautiful Boy
  • Destroyer
  • The Front Runner
  • A Star Is Born
  • Outlaw King
  • The Kindergarten Teacher
  • Wildlife
  • A Star Is Born
  • A Star Is Born
  • Iron Man 3
  • Mandy
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Crazy Rich Asians
  • Avengers: Infinity War
  • Rampage
  • Return to Oz
  • Minding the Gap
  • Mile 22
  • Crazy Rich Asians
  • The Meg
  • The Little Stranger
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Three Identical Strangers
  • 13 Going on 30
  • Return to Me
  • Top Gun
  • I Am Not Your Negro
  • Christopher Robin
  • Like Father
  • Risky Business
  • 28 Days
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • BlacKkKlansman
  • The Dark Knight
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mission: Impossible
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • The Fugitive
  • The 40 Year Old Virgin
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Puzzle
  • The Equalizer 2
  • Skyscraper
  • Big Night
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Rocky IV
  • Air Force One
  • Back to the Future
  • The King
  • Logan Lucky
  • The Muppets Take Manhattan
  • Apollo 13
  • Sorry to Bother You
  • Ant-Man and the Wasp
  • Game Night
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Set It Up
  • Ocean's Thirteen
  • Wreck-It Ralph
  • Mr. Mom
  • Tangled
  • Abduction
  • Incredibles 2
  • Hotel Artemis
  • Ocean's Eight
  • Ocean's Twelve
  • The Remains of the Day
  • Reality Bites
  • Inherit the Wind
  • Hereditary
  • Gosford Park
  • Toy Story
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • The Armstrong Lie
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Gifted
  • Spotlight
  • Draft Day
  • Solo: A Star Wars Story
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • Deadpool 2
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Life of the Party
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • The Man in the Iron Mask
  • The Three Musketeers
  • Legally Blonde
  • Avengers: Infinity War
  • School Ties
  • Tully
  • First Reformed
  • Avengers: Infinity War
  • The Avengers
  • Away We Go
  • Runaway Jury
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Network
  • RBG
  • Jane Eyre
  • Jurassic Park
  • Come Sunday
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Fast Five
  • Wonder
  • Unforgettable
  • Spider-Man: Homecoming
  • Lights Out
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

See all 301

World Map

Highly rated films Matt is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Shoplifters
  • Burn the Stage: The Movie
  • The Shivering Truth
  • An Elephant Sitting Still

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more