Highest rated films

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • Wendy

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Memento

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★★

  • Ocean's Eleven

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★★

  • A Serious Man

    ★★★★★

  • Apollo 13

    ★★★★★

  • Ruby Sparks

    ★★★★★

  • The Hunt for Red October

    ★★★★★

  • The Mask of Zorro

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 226 Films watched
  • 28.2 Average per month
  • 7.1 Average per week

Milestones

First Film

The Sword in the Stone

Jan 1

Most Watched

Hamilton

3 times

The Dark Knight

twice

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

twice

Palm Springs

twice

Following

twice

Last Film

Interstellar

Aug 4

Genres, Countries & Languages

Drama
89 films
Thriller
78 films
Action
77 films
Comedy
62 films
Adventure
58 films
Crime
32 films
Documentary
25 films
Sci Fi
24 films
Fantasy
24 films
Romance
24 films
USA
198 films
UK
58 films
Canada
11 films
France
7 films
Australia
6 films
Japan
5 films
Hong Kong
5 films
Germany
3 films
Spain
2 films
Italy
2 films
English
219 films
French
23 films
Spanish
19 films
Italian
18 films
German
17 films
Chinese
11 films
Russian
10 films
Cantonese
7 films
Japanese
6 films
Arabic
5 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Matt’s most liked review

1917

★★★★

The film works on a second viewing but it’s been fascinating to see the critiques against it.

First, that the one-shot is a gimmick. I’ve seen that “if you remove the one-shot” it’s just another war film, which is like saying “if you remove the legs from this stool, it…

More reviews

Matt’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Portrait of a Lady on Fire
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Artemis Fowl
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Gamemaster
Average weighted rating:

3.5

Films Matt watched in 2020

  • Interstellar
  • The Speed Cubers
  • Bikram: Yogi, Guru, Predator
  • Gosford Park
  • Sense and Sensibility
  • Casting JonBenet
  • Can't Buy Me Love
  • The Secret Garden
  • An American Pickle
  • The Dark Knight Rises
  • Sucker Punch
  • Phase IV
  • Quick Change
  • Throne of Blood
  • H.H. Holmes: America's First Serial Killer
  • Inception
  • Sad Hill Unearthed
  • Be Water
  • The Dark Knight
  • Starship Troopers
  • Hamilton
  • Resurrect Dead: The Mystery of the Toynbee Tiles
  • Game of Death
  • Enter the Dragon
  • The Way of the Dragon
  • Fist of Fury
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • King David
  • Palm Springs
  • The Big Boss
  • Gamemaster
  • The Fight
  • Heat
  • For Your Consideration
  • California Typewriter
  • Best in Show
  • Hamilton
  • Austenland
  • Greyhound
  • The Old Guard
  • Last Action Hero
  • Apollo 13
  • Hamilton
  • The Silence of the Lambs
  • Fat City
  • The Cable Guy
  • Army of Darkness
  • Cutter's Way
  • The Prestige
  • Athlete A
  • Twister
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • The Mask of Zorro
  • Vera Drake
  • Every Little Step
  • Crawl
  • Insomnia
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Insomnia
  • 7500
  • Memento
  • Artemis Fowl
  • Da 5 Bloods
  • V for Vendetta
  • Josie and the Pussycats
  • Following
  • Following
  • Irresistible
  • Betting on Zero
  • Ikiru
  • Ruby Sparks
  • Brick
  • My Girl
  • The Vast of Night
  • Wine Country
  • Up
  • Back to the Future Part III
  • Beauty and the Beast
  • Hot Rod
  • Mad Max: Fury Road
  • The Lego Movie
  • Magic
  • Train to Busan
  • Murder on the Orient Express
  • Fail Safe
  • Solo: A Star Wars Story
  • The Lovebirds
  • The High Note
  • The King of Staten Island
  • Scoob!
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • Crimson Tide
  • How to Build a Girl
  • There Will Be Blood
  • Demolition Man
  • Ocean's Eleven
  • The Gentlemen
  • Midway
  • Spies in Disguise
  • Bad Education
  • The Getaway
  • Near Dark
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Avengers: Endgame
  • The American President
  • Draft Day
  • The Most Dangerous Game
  • Extraction
  • The Parallax View
  • Klute
  • That Thing You Do!
  • A Serious Man
  • Angel Has Fallen
  • In a Lonely Place
  • The Social Network
  • The Emperor's New Groove
  • Murder by Contract
  • Trolls World Tour
  • Love Wedding Repeat
  • Minority Report
  • 40 Days and 40 Nights
  • Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made
  • Raiders of the Lost Ark
  • Bloodsport
  • Spectre
  • Skyfall
  • The Quarry
  • The Devil Wears Prada
  • Space Jam
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Mortal Engines
  • In the Cut
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Quantum of Solace
  • Casino Royale
  • Die Another Day
  • Hardcore
  • The World Is Not Enough
  • The Dark Knight
  • Batman Begins
  • Spider-Man: Far from Home
  • Tomorrow Never Dies
  • GoldenEye
  • The Skywalker Legacy
  • Contagion
  • Safe
  • Kate & Leopold
  • Licence to Kill
  • The Hunt
  • The Living Daylights
  • Desperately Seeking Susan
  • The Lighthouse
  • The Way Back
  • A View to a Kill
  • Octopussy
  • For Your Eyes Only
  • Moonraker
  • The Spy Who Loved Me
  • Emma
  • The Invisible Man
  • The Climb
  • The Hunt for Red October
  • Keeping the Faith
  • The Man with the Golden Gun
  • Onward
  • Live and Let Die
  • Diamonds Are Forever
  • Becoming Bond
  • On Her Majesty's Secret Service
  • You Only Live Twice
  • Someone Great
  • The Call of the Wild
  • Emma.
  • Thunderball
  • Goldfinger
  • To All the Boys: P.S. I Still Love You
  • Sonic the Hedgehog
  • From Russia with Love
  • Dr. No
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Edge of Tomorrow
  • Little Women
  • Shutter Island
  • Timmy Failure: Mistakes Were Made
  • Lost Girls
  • Minari
  • The Last Shift
  • The Last Thing He Wanted
  • Assassins
  • Palm Springs
  • Downhill
  • The Nest
  • Wendy
  • Kajillionaire
  • Promising Young Woman
  • Boys State
  • Never Rarely Sometimes Always
  • The Courier
  • Worth
  • Zola
  • The Assistant
  • Falling
  • Miss Americana

See all 226

World Map

Highly rated films Matt is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Black Is King
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Disclosure
  • Happiness Continues
  • Whitmer Thomas: The Golden One
  • Summerland

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more