RSS feed for Matt
  • Onward

    ★★★½

  • Doctor Sleep

  • The Irishman

  • Guns Akimbo

  • Jojo Rabbit

  • Color Out of Space

    ★★★

  • Dolemite Is My Name

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Midsommar

  • Parasite

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Us

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ½

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Incredibles 2

    ★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★

  • Deadpool 2

    ★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★½

  • Annihilation

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Coco

    ★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • It

    ★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★½

  • Dunkirk

    ★★★½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★½

  • Baby Driver

    ★★★½

  • Logan

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★

  • Moonlight

    ★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★★

  • Deadpool

    ★★½

  • The Revenant

    ★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★½

  • The Martian

    ★★

  • The Lobster

    ★★★★★

  • Ant-Man

    ★★★

  • Inside Out

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★

  • John Wick

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★