Sort by

matt has logged 87 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Widow

Black Widow

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
New York Ninja

New York Ninja

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Ice Pirates

The Ice Pirates

1984
×
★★½
Edit this entry  
09
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★½
Edit this entry  
08
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Edit this entry  
27
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★½
Edit this entry  
17
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★½
Edit this entry  
16
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★½
Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★
Edit this entry  
27
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★½
Edit this entry  
26
Surviving Edged Weapons

Surviving Edged Weapons

1988
×
★★½
Edit this entry  
20
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Apollo 11: First Steps Edition

Apollo 11: First Steps Edition

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Courier

The Courier

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★½
Edit this entry  
24
Rubber

Rubber

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hands on a Hardbody: The Documentary

Hands on a Hardbody: The Documentary

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Edit this entry