Sort by

• Matty • has logged 98 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Onward

Onward

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Columnist

The Columnist

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Away

Away

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sweet Bean

Sweet Bean

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
One Day

One Day

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Rental

The Rental

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Teen Beach 2

Teen Beach 2

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Edit this entry