Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Bad Girls Go to Hell

Bad Girls Go to Hell

1965
×
Edit this entry  
16
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Ivanhoe

Ivanhoe

1952
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
09
The 355

The 355

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Ema

Ema

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Thin Man Goes Home

The Thin Man Goes Home

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Introduction

Introduction

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mass

Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
What Do We See When We Look at the Sky?

What Do We See When We Look at the Sky?

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Days

Days

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cryptozoo

Cryptozoo

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
All Light, Everywhere

All Light, Everywhere

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bitch Who Stole Christmas

The Bitch Who Stole Christmas

2021
×
★★
Edit this entry