• Ema

    Ema

    ★★★★

    Like the burning sun that provides the backdrop for its marketing (not to mention the dance performances at its heart), the title character of Pablo Larrain's EMA is an expanding star, destined to swallow up all who come too close in a fiery burst. Ema (Mariana Di Girolamo) is a dancer, her husband Gastón (Gael García Bernal) is a choreographer; together they adopt a child to seemingly complete their life, only to find him violent and antagonistic, and they make…

  • Ivanhoe

    Ivanhoe

    ★½

    The 1950s were a strange time for American cinema. Now faced with competing with television, studios focused on spectacle as a way to lure audiences away from from their TVs. The result was a seemingly never-ending series of sword-and-sandal an medieval epics, some of which have endured and many more which have all but disappeared from the public consciousness, dusty products of their time designed for very specific audiences that no longer really exist.

    Some of these massive productions proved…

  • The 355

    The 355

    Originally slated for release in January of 2021, Simon Kinberg's THE 355 was delayed almost exactly one year due to the COVID-19 pandemic, finally arriving in theaters to little fanfare as the first new wide release of 2022.

    While January is often seen as a dumping ground for films studios don't have much faith in, COVID has somewhat upended traditional studio release patterns. Still, THE 355 is a January release through and through, a barely there spy thriller that completely…

  • The Thin Man Goes Home

    The Thin Man Goes Home

    ★★★½

    Famed detective Nick Charles (William Powell) and his glamorous wife, Nora (Myrna Loy) head home to visit Nick's family for some well reserved R&R, that is until Nick's insatiable need to impress his imperious father leads Nora to plant rumors in the newspaper that Nick is actually in town on a case, leading a few jittery criminals to come out of hiding and murder a potential informant right on the Charles' doorstep (honestly, WTF, Nora?).

    THE THIN MAN GOES HOME…

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

    "By the pricking of my thumbs,
    Something wicked this way comes."

    Macbeth, Act IV, Scene I.

    MACBETH has long been my favorite Shakespeare play - a gothic fable about a power hungry noble driven mad by paranoia after killing his cousin, the king, and ascending to the throne at the urging of his far more cunning wife - MACBETH has it all; witches, murder, palace intrigue, all set against the desolate Scottish moors and the mist shrouded parapets of ancient…

  • Mass

    Mass

    ★★★★½

    Two couples meet in a church basement to confront the painful legacy of a school shooting in Fran Kranz's blistering feature debut, MASS, a thorny, emotionally brutal film that is ultimately as cathartic as it is heart wrenching. Often feels like a filmed play, but by confining the action to one conversation held in a single room between the parents of the shooter and the parents of one of the murdered children, Kranz creates an almost unbearably clausterphobic atmosphere in…

  • Introduction

    Introduction

    ★★★★

    There's no filmmaker working today who can craft such deceptively simple emotional powerhouses as Hong Sang-soo, a director seemingly becoming more and more preoccupied by half-improvised, written on the fly hangout movies that he churns out at a rate of two a year that are almost always more than they appear to be on the surface.

    In his latest, INTRODUCTION, may seem to be one of his loosest yet, held together by the simplest of ideas, and featuring a few…

  • This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

    This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

    ★★★★★

    An old woman in Lesotho loses her son to a mining accident, and soon discovers that she will lose her home when her ancestral lands are flooded by a dam being built by South African authorities in Lemohang Jeremiah Mosese's stunning THIS IS NOT A BURIAL, IT'S A RESURRECTION.

    At once hushed, poetic, and trembling with righteous anger, THIS IS NOT A BURIAL chronicles one woman's radicalization in the face of displacement, turning her son's funeral into a resurrection of…

  • Petite Maman

    Petite Maman

    ★★★★½

    In her follow up to her arthouse hit, PORTRAIT OF A LADY ON FIRE, Céline Sciamma turns her eye toward a different kind of love in the tender fantasy, PETITE MAMAN. While cleaning out her late grandmother's house with her mother, eight-year-old Nelly meets the younger version of her mother out in the forest, forging an unlikely bond between mother and daughter as children that helps the two of them finally connect and understand each other.

    At only 72 minutes…

  • Titane

    Titane

    ★★★★½

    Following up her 2016 horror film RAW, Julia Ducournau seems likely to inherit David Cronenberg's throne as master of cinematic body horror with her latest film, the Palme d'Or winning TITANE. Centering around a young woman whose life is forever changed by a tragic car accident, the film follows her as an adult on the run for murder after being impregnated by a car. Posing as a missing boy, she finds herself all but adopted by a lonely man yearning…

  • What Do We See When We Look at the Sky?

    What Do We See When We Look at the Sky?

    ★★★★½

    A kind of miraculous exploration of random romantic connection and human absurdity that is perhaps one of the year's most truly singular cinematic experiences. I was skeptical of this at first; its rhythms are strange, its story almost inscrutable, and I was about to write it off as altogether too clever for its own good. But about halfway through something clicked and I fell under its unique spell.

    The story is, of course, beside the point. Koberidze is far more…

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World

    ★★★★★

    Oh man, I felt this movie deep in my bones. THE WORST PERSON IN THE WORLD is perhaps one of the most indelible portrayals of millennial angst and ennui that I've ever seen on screen. Joachim Trier really digs into the messiness of life here - fuck ups and triumphs, meeting the right person at the wrong time, the wrong person at the right time, conflicting desires and goals and how relationships ebb and flow. It's all there, and it's…