RSS feed for Matthew
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Know Who Killed Me

I Know Who Killed Me

2007
×
Edit this entry  
14
An Actor's Revenge

An Actor's Revenge

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Firefox

Firefox

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Thick-Walled Room

The Thick-Walled Room

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Lived, But...

I Lived, But...

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Acto da Primavera

Acto da Primavera

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boxer

Boxer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Eraser

The Eraser

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Young Person's Guide to Cinema

Young Person's Guide to Cinema

1974
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Father

Father

1977
×
★★★½
Edit this entry  
09
Faces

Faces

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
The Umbrella Man

The Umbrella Man

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Clue

Clue

1985
×
★★½
Edit this entry  
04
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Wasp Woman

The Wasp Woman

1996
×
½
Edit this entry  
03
A Dog Called Money

A Dog Called Money

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Affections

Affections

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
Read the review Edit this entry  
02
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★½
Edit this entry  
02
Gasman

Gasman

1998
×
★★★
Edit this entry  
02
Small Deaths

Small Deaths

1996
×
★★½
Edit this entry  
01
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Golem: How He Came into the World

The Golem: How He Came into the World

1920
×
★★½
Edit this entry  
30
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Palace of Silents

Palace of Silents

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
Murder in Mississippi

Murder in Mississippi

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Thousand and One Nights

A Thousand and One Nights

1969
×
★★
Edit this entry  
29
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Miss Representation

Miss Representation

2011
×
★★½
Edit this entry  
28
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1977
×
★★★
Edit this entry  
27
Helluva Boss

Helluva Boss

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Blot

The Blot

1921
×
★★½
Edit this entry  
25
Three Stones for Jean Genet

Three Stones for Jean Genet

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Child's Play

Child's Play

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Foucault Against Himself

Foucault Against Himself

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aladdin

Aladdin

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★
Edit this entry  
20
Speed Racer: Welcome to the World of Vic Chesnutt

Speed Racer: Welcome to the World of Vic Chesnutt

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Recorder: The Marion Stokes Project

Recorder: The Marion Stokes Project

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★
Edit this entry  
18
Assassins

Assassins

2004
×
★★★
Edit this entry