RSS feed for Matthew

Matthew has logged 776 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★
Edit this entry  
31
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Faces

Faces

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★
Edit this entry  
30
Hard Luck

Hard Luck

1921
×
★★½
Edit this entry  
30
Convict 13

Convict 13

1920
×
★★★½
Edit this entry  
30
Out West

Out West

1918
×
★★★½
Edit this entry  
30
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Salesman

Salesman

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Sister My Love

My Sister My Love

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
On Pascal

On Pascal

1965
×
★★★
Edit this entry  
29
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Edit this entry  
29
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Edit this entry  
27
Coherence

Coherence

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
How Wings Are Attached to the Backs of Angels

How Wings Are Attached to the Backs of Angels

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Danse macabre

Danse macabre

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Separation

A Separation

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brave

Brave

2012
×
★★½
Edit this entry  
25
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Steptoe and Son

Steptoe and Son

1972
×
★½
Edit this entry  
25
The Heart and the Money

The Heart and the Money

1912
×
★★★
Edit this entry  
25
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paperman

Paperman

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★
Edit this entry  
24
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★
Edit this entry  
24
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Amputee

The Amputee

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
10 on Ten

10 on Ten

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Anemic Cinema

Anemic Cinema

1926
×
★★½
Edit this entry  
22
Beware of a Holy Whore

Beware of a Holy Whore

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry