Sort by

MATTHEW has logged 131 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★
Edit this entry  
09
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
How to Survive a Plague

How to Survive a Plague

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Lion King

The Lion King

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
300

300

2006
×
★★★
Edit this entry  
04
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Stuber

Stuber

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Juror 8

Juror 8

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Crawl

Crawl

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Ma

Ma

2019
×
Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Saw II

Saw II

2005
×
★★
Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
½
Edit this entry  
21
Death Bell

Death Bell

2008
×
Read the review Edit this entry  
20
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★
Edit this entry  
14
The Den

The Den

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
Ninja Scroll

Ninja Scroll

1993
×
★★★
Edit this entry  
13
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry