Sort by

mattheweg has logged 53 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Son of Paleface

Son of Paleface

1952
×
Read the review Edit this entry  
28
The Devil-Doll

The Devil-Doll

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Edvard Munch

Edvard Munch

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Reckless Moment

The Reckless Moment

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chronicle of Anna Magdalena Bach

Chronicle of Anna Magdalena Bach

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Cat's-Paw

The Cat's-Paw

1934
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Caro diario

Caro diario

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tiger Shark

Tiger Shark

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Return of Bulldog Drummond

The Return of Bulldog Drummond

1934
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sun Shines Bright

The Sun Shines Bright

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twist

Twist

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Smarty

Smarty

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Grin Without a Cat

A Grin Without a Cat

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
National Velvet

National Velvet

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hallelujah

Hallelujah

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The River

The River

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wedding Rehearsal

Wedding Rehearsal

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Making 'Do the Right Thing'

Making 'Do the Right Thing'

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Invention for Destruction

Invention for Destruction

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Tiger of Eschnapur

The Tiger of Eschnapur

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Match King

The Match King

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Coward

The Coward

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Mouthpiece

The Mouthpiece

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Point

The Point

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Secrets of the French Police

Secrets of the French Police

1932
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Rite

The Rite

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Holy Man

The Holy Man

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Teen Kanya

Teen Kanya

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry