Sort by

Matty has logged 535 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Book of Boba Fett

The Book of Boba Fett

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pearl

Pearl

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry