Sort by

matthewguerrero has logged 135 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Things

Things

1989
×
Read the review Edit this entry  
27
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Creepshow

Creepshow

1982
×
Read the review Edit this entry  
27
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
Edit this entry  
27
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
27
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
½
Edit this entry  
26
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
26
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
29
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Incel

Incel

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
★★
Edit this entry  
23
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Potato

Little Potato

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Travis Scott: Look Mom I Can Fly

Travis Scott: Look Mom I Can Fly

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry