Sort by

Matthew L. Brady has logged 363 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fresh

Fresh

2022
×
★★½
Edit this entry  
31
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Emancipation

Emancipation

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★½
Edit this entry  
29
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Smile

Smile

2022
×
★½
Edit this entry  
12
Arthur and the Invisibles

Arthur and the Invisibles

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sick of Myself

Sick of Myself

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Canon: Urban Deer

Canon: Urban Deer

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Christine

Christine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Deadlock

Deadlock

2021
×
Edit this entry  
26
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lyle, Lyle, Crocodile

Lyle, Lyle, Crocodile

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★½
Edit this entry  
19
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Valiant

Valiant

2005
×
★★
Edit this entry  
17
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★½
Edit this entry  
13
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gorgeous Vortex

Gorgeous Vortex

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Who: The Power of the Doctor

Doctor Who: The Power of the Doctor

2022
×
★★½
Edit this entry  
08
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Who: Legend of the Sea Devils

Doctor Who: Legend of the Sea Devils

2022
×
★½
Edit this entry