Matthew has logged 45 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Tourist

The Tourist

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★
Edit this entry  
25
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Mad Dog Killer

The Mad Dog Killer

1977
×
★½
Edit this entry  
21
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★½
Edit this entry  
20
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Road to Hong Kong

The Road to Hong Kong

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crime Busters

Crime Busters

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hired Hand

The Hired Hand

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blind Woman's Curse

Blind Woman's Curse

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Cynic, the Rat & the Fist

The Cynic, the Rat & the Fist

1977
×
★★★
Edit this entry  
07
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★½
Edit this entry  
06
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Stunt Man

The Stunt Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Kentucky Fried Movie

The Kentucky Fried Movie

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry