matthewpchen has logged 443 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Henchmen

Henchmen

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
Read the review Edit this entry  
30
Redline

Redline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Godmothered

Godmothered

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read the review Edit this entry  
29
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
High School Musical: The Musical: The Holiday Special

High School Musical: The Musical: The Holiday Special

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Holidate

Holidate

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Owl

Owl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monsters of Man

Monsters of Man

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dr. Seuss' The Grinch Musical

Dr. Seuss' The Grinch Musical

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
3 Men and a Baby

3 Men and a Baby

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone: The Holiday Heist

Home Alone: The Holiday Heist

2012
×
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone 4

Home Alone 4

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry