Mattie has logged 242 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Canvas

Canvas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Glass

Glass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Black Orchid

The Black Orchid

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
42

42

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Get Duked!

Get Duked!

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evelyn

Evelyn

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry