Matt has logged 89 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Melvin and Howard

Melvin and Howard

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
John Carter

John Carter

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Week with Marilyn

My Week with Marilyn

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Summer

The Last Summer

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Secret Obsession

Secret Obsession

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Dirt

The Dirt

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ma

Ma

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fences

Fences

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Intruder

The Intruder

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry