Matt has logged 304 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cosmos: A Personal Voyage

Cosmos: A Personal Voyage

1980
×
Read the review Edit this entry  
26
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Michael Che: Shame the Devil

Michael Che: Shame the Devil

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cosmos Laundromat

Cosmos Laundromat

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Life

Life

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Game of Thrones: The Last Watch

Game of Thrones: The Last Watch

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dear Christmas

Dear Christmas

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Raven

The Raven

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry