Sort by

mattmav45 has logged 32 entries for films during August 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
White House Down

White House Down

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Sisters

Sisters

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Turner & Hooch

Turner & Hooch

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Maniac

Maniac

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
Read the review Edit this entry  
18
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mean Creek

Mean Creek

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bethlehem

Bethlehem

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The East

The East

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Disconnect

Disconnect

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hole

The Hole

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Reluctant Fundamentalist

The Reluctant Fundamentalist

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eden

Eden

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry