Sort by

mattmcclung has logged 148 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
EO

EO

2022
×
Edit this entry  
01
The Unknown Known

The Unknown Known

2013
×
Edit this entry  
29
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
Edit this entry  
28
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Bones and All

Bones and All

2022
×
Edit this entry  
21
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Day of the Locust

The Day of the Locust

1975
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
Edit this entry  
14
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★
Edit this entry  
14
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Sharp Stick

Sharp Stick

2022
×
★★★
Edit this entry  
02
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
Edit this entry  
25
Trainwreck: Woodstock '99

Trainwreck: Woodstock '99

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Pearl

Pearl

2022
×
★★
Edit this entry  
18
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spielberg

Spielberg

2017
×
Read prior review Edit this entry  
11
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Watcher

Watcher

2022
×
Edit this entry  
04
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Funny Pages

Funny Pages

2022
×
★★★½
Edit this entry  
01
I Love My Dad

I Love My Dad

2022
×
Edit this entry  
31
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★
Edit this entry  
29
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Men

Men

2022
×
★★★
Edit this entry