mmcc has logged 356 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Murmur of the Hearts

Murmur of the Hearts

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Tale of Three Cities

A Tale of Three Cities

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Wild City

Wild City

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Creed

Creed

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sicario

Sicario

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Close Range

Close Range

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Office

Office

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
SPL II: A Time for Consequences

SPL II: A Time for Consequences

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Walk

The Walk

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Slow West

Slow West

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Focus

Focus

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
Junun

Junun

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Intern

The Intern

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Building Empire: A Filmumentary

Building Empire: A Filmumentary

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Haywire

Haywire

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★
Edit this entry  
09
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
Immortals

Immortals

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Point Break

Point Break

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry