Sort by

matt has logged 385 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★½
Edit this entry  
30
King Richard

King Richard

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Atman

Atman

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Belfast

Belfast

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Irreversible

Irreversible

2002
×
Read the review Edit this entry  
25
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brian Wilson: Long Promised Road

Brian Wilson: Long Promised Road

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
Thelma

Thelma

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
16
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
16
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Hand

The Hand

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry