Sort by

matt has logged 27 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Solaris

Solaris

1972
×
Read the review Edit this entry  
28
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Elephant

Elephant

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
Pi

Pi

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry