Sort by

Matt has logged 1,242 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Transformers

Transformers

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Chinatown Kid

Chinatown Kid

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Kid from Texas

The Kid from Texas

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bloody New Year

Bloody New Year

1987
×
★★½
Edit this entry  
30
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Heatseeker

Heatseeker

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Born to Raise Hell

Born to Raise Hell

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gymkata

Gymkata

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Straight Shooting

Straight Shooting

1917
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Escapees

The Escapees

1981
×
★★★½
Edit this entry  
26
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★½
Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Night Passage

Night Passage

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Me and My Gal

Me and My Gal

1932
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Front Page

The Front Page

1931
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ride a Crooked Trail

Ride a Crooked Trail

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
Road House

Road House

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Date with a Kidnapper

Date with a Kidnapper

1976
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Advent Calendar

The Advent Calendar

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Highlander

Highlander

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★½
Edit this entry  
22
Track of the Cat

Track of the Cat

1954
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Skywalk Is Gone

The Skywalk Is Gone

2002
×
Edit this entry  
22
Wavelength

Wavelength

1967
×
Edit this entry  
21
Kidnap Syndicate

Kidnap Syndicate

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★½
Edit this entry  
20
Intent to Kill

Intent to Kill

1992
×
★★★
Edit this entry  
20
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ride Clear of Diablo

Ride Clear of Diablo

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Def by Temptation

Def by Temptation

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
Blood & Donuts

Blood & Donuts

1995
×
★★★
Edit this entry  
19
The Keep

The Keep

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hell Bent for Leather

Hell Bent for Leather

1960
×
★★★½
Edit this entry  
18
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kill 'em All

Kill 'em All

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry