Sort by

Matt has logged 206 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frosty Returns

Frosty Returns

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fall

The Fall

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hug

The Hug

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
He Never Died

He Never Died

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
This Is John

This Is John

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I'm You, Dickhead

I'm You, Dickhead

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Bigger Picture

The Bigger Picture

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Balloon

Balloon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
U Shoot Videos?

U Shoot Videos?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry