• Dead Poets Society

  • Rain Man

    ★★★★

  • Akira

    ★★★

  • Die Hard

  • Wall Street

    ★★★

  • Planes, Trains and Automobiles

  • Devilman - Volume 1: The Birth

  • Full Metal Jacket

  • The Fly

    ★★★

  • Stand by Me

    ★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★½

  • Ruthless People

    ★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★

  • Scarface

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

  • Blade Runner

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★★

  • Poltergeist

    ★½

  • Raging Bull

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★

  • The Omen

    ★★★★

  • The Tenant

    ★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • Dog Day Afternoon

    ★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★

  • Straw Dogs

    ★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★½

  • Repulsion

    ★★★★½

  • Psycho

  • Killers of the Flower Moon

  • Barbie

  • Green Lantern Corps