RSS feed for mattwalker
  • Mandy

    Mandy

    ★★★★

    The crystal-meth smoking, D&D obsessed lovechild of John Carpenter and Max Rockatansky

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★★

    Does for the indoors what THE VVITCH did for the outdoors.

  • Carol

    Carol

    ★★★★

    Rooney Mara taking photos in the snow is my aesthetic

  • Deadpool 2

    Deadpool 2

    ★★★★

    It’s hard to imagine that only 3 years ago, DEADPOOL was thought by studio bosses to be unprofitable, unnecessary, and wholly ‘off-brand’, not to mention tainted following his disastrous portrayal in X-MEN ORIGINS. But yet here we are, the sweary, hyper-violent, merc with a mouth is back, following the highest grossing R-rated movie of all time, for his difficult second album. The lingering question though, as was the case with MARVEL’s GUARDIANS OF THE GALAXY, can you ever recapture the…

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★★

    ‘All of you, against all of me’

    The challenge thrown to the Avengers in their previous outing has never felt more applicable. Since 2015’s unfairly maligned AVENGERS: AGE OF ULTRON, MARVEL have expanded their cinematic universe to include Wizards, Spider-teens and futuristic nations. Combine all of that with the crippling long-term effects of CAPTAIN AMERICA: CIVIL WAR, and the highly anticipated addition of the GUARDIANS OF THE GALAXY, and you’ve got a group-hang of stratospheric proportions. Which is just as…

  • The Shape of Water

    The Shape of Water

    ★★★★★

    An elevator pitch so difficult, most directors wouldn’t even have bothered trying, however most directors aren’t Guillermo del Toro, a man who’s made a career out of getting audiences to care about Creatures from Black Lagoons. A movie that defines genre, it’s all at once a tale of romance amongst outsiders, a love letter to classic Hollywood. Most of all however, it’s a biting criticism of the inequalities still present in the modern day, this is a film where a…

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★★

    If this is to be Daniel Day-Lewis’ swan-song, then what a song to swan out on. One of his more subdued characters, there’s no ‘drinking-of-milkshakes’ on display, but Reynolds Woodcock’s wit and biting insults are as sharp as any of Bill The Butchers knives. A fever dream of a movie, both funnier and more unnerving than it has any right to be, PHANTOM THREAD is an obsessive, controlling story of an artists relationships both with other people and with the…

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★★★

    After a couple of misses in recent years (INTERSTELLAR is a hot mess. I don’t care what anyone says), 2017 heralded a glorious return to form for Christopher Nolan. His shortest movie is also his most gripping, with Hans Zimmer’s anxiety inducing score mixed with the sound of time literally ticking away for our stranded heroes, making the film feel twice as long as its sub two hour duration. Each member of the cast delivers a memorable performance, considering how…

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    Effortlessly charming, perfectly realised, and toe-curlingly relatable to anyone who was slightly ashamed of their high-school self (so everyone). It’s clearly a deeply personal story for first time writer/director Greta Gerwig, who films the mundanity of Sacramento with the love and affection that only someone capturing their home town can. In a less capable actors hands, ‘Lady Bird’ could come across as insufferably self-centred, however Saoirse Ronan has such a presence and charisma about her, you can always sympathise with…

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★★★

    A heartbreakingly beautiful story, CALL ME BY YOUR NAME touches on repressed urges, budding relationships, adolescence, and much more. Every aspect of this movie, from the glorious shots of the Italian countryside, to Sufjan Stevens devastating soundtrack, evokes a melancholic warmth most filmmakers can only dream of. As the pair at the centre of the story, Armie Hammer and Timothée Chalamet perfectly encapsulate the uncertainty and innocence of a pair of young people unsure as to the depths of their…

  • Get Out

    Get Out

    ★★★★

    When a movie with horror elements is nominated for an Oscar, critics are always quick to label it a ‘thriller’, as though horror is some sort of lesser, undeserving genre. This time though, there’s no denying that Jordan Peele has made anything less than a tense, complex, terrifying film which, like all the best horror movies, is vitally relevant to the issues of the present day. The most confident debut picture from a filmmaker since SHAUN OF THE DEAD, almost…

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

    An angry and violent lament on loss and grief, all anchored by two incredible performances from Frances McDormand & Sam Rockwell. Martin McDonagh’s script is an incredible balancing act, it neither lets its characters take the easy way out, or judges them for the decisions and actions they choose. Unfortunately, not everything completely works, especially when some of the more outlandish characters begin interacting, and Peter Dinklage’s subplot seems simply like an excuse to include as many mentions of the word ‘Midget’ as possible.