• Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • People Just Do Nothing: Big in Japan

    ★★★

  • Phil Wang: Philly Philly Wang Wang

  • The Suicide Squad

    ★★

  • Jungle Cruise

    ★★

  • Old

    ★★

  • Black Widow

    ★★½

  • Annette

    ★★★★½

  • In the Heights

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • Nobody

    ★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★

  • It's a Sin

    ★★★★★

  • Doctor Who: Revolution of the Daleks

    ★★

  • The Minimalists: Less Is Now

    ★★★

  • Death to 2020

    ★★½

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

    ★★★★½

  • Childhood's End

    ★★★★★

  • Alex Wheatle

    ★★★½

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★★

  • Just Me

  • Soul

    ★★★★

  • Wings

  • Red, White and Blue

    ★★★★

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

    ★★★½

  • Mangrove

    ★★★★½

  • Supernova

    ★★★★

  • On the Rocks

    ★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★

  • Extinction: The Facts

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Ammonite

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • I Am Greta

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★

  • I May Destroy You

    ★★★★

  • Dating Amber

    ★★★

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    ★★½

  • Normal People

    ★★★★

  • Young, Young Men

    ★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • Maggie Simpson in Playdate with Destiny

  • Pete Davidson: Alive from New York

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Onward

    ★★★

  • The Father

    ★★★★

  • Feels Good Man

    ★★★★½

  • The Nest

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • The Night House

    ★★★½

  • Wake Up

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★½

  • Goldman v Silverman

  • Cats

    ½

  • Bombshell

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★½

  • Jumanji: The Next Level

    ★★½

  • Good Riddance

  • Love Pool

  • Bicycle

  • The Good Liar

    ★★★

  • Last Christmas

    ½