Matty has logged 162 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Clue

Clue

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Test Subjects

Test Subjects

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
73 Cows

73 Cows

2018
×
Edit this entry  
17
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Grand Night In: The Story of Aardman

A Grand Night In: The Story of Aardman

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wings

Wings

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
What the Health

What the Health

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Extinction: The Facts

Extinction: The Facts

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
2010

2010

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Carnage: Swallowing the Past

Carnage: Swallowing the Past

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry