Matthew has logged 21 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Puffy Chair

The Puffy Chair

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
They Look Like People

They Look Like People

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry