Sort by

Matthew has logged 183 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Downsizing

Downsizing

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Billy Star

Billy Star

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Saturation

Saturation

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Billy Star

Billy Star

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Billy Star

Billy Star

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alpha

Alpha

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Heist

Heist

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Room

The Room

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trolls

Trolls

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Room

The Room

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Video Salad

Video Salad

2017
×
Read the review Edit this entry