Sort by

Matthew has logged 33 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Flower Boy: A Conversation

Flower Boy: A Conversation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Rabbit-Proof Fence

Rabbit-Proof Fence

2002
×
Read the review Edit this entry  
28
Cold War

Cold War

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
Read the review Edit this entry  
23
Glass

Glass

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
Read prior review Edit this entry  
21
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Fyre

Fyre

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Flower

Flower

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Flower Boy: A Conversation

Flower Boy: A Conversation

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Electrick Children

Electrick Children

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
After Hours

After Hours

1985
×
Read the review Edit this entry  
12
Video Salad

Video Salad

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
The Idea of You

The Idea of You

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
The Upside

The Upside

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Escape Room

Escape Room

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Saturation

Saturation

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★
Read the review Edit this entry