Sort by

Matthew has logged 292 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
21
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
12
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
08
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spree

Spree

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Read other review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
Read the review Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
18
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Void

Void

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Christine

Christine

2016
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
04
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
Read the review Edit this entry  
03
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
31
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Creep

Creep

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brüno

Brüno

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
26
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry