Matthew has logged 94 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zola

Zola

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Murder Death Koreatown

Murder Death Koreatown

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Chameleon

Chameleon

2018
×
Edit this entry  
22
The Ravishing of Frank N. Stein

The Ravishing of Frank N. Stein

1982
×
Read the review Edit this entry  
21
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
Read the review Edit this entry  
21
Years Like Flowers

Years Like Flowers

2001
×
Read the review Edit this entry  
19
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Couch

Couch

2003
×
Edit this entry  
18
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Exhibit A

Exhibit A

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
THE GHOST-POP TAPE

THE GHOST-POP TAPE

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
Black Widow

Black Widow

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★
Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry