MattyLeidig has logged 53 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Priest

The Priest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mister America

Mister America

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Umbrella Man

The Umbrella Man

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ten Meter Tower

Ten Meter Tower

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Reno 911!: Miami

Reno 911!: Miami

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry