Sort by

Matty has logged 177 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
F9

F9

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rang De Basanti

Rang De Basanti

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spy Kids 3-D: Game Over

Spy Kids 3-D: Game Over

2003
×
Read the review Edit this entry  
26
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Joseph: King of Dreams

Joseph: King of Dreams

2000
×
Read the review Edit this entry  
20
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Starsky & Hutch

Starsky & Hutch

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry