Michael has logged 201 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carrie Fisher: Wishful Drinking

Carrie Fisher: Wishful Drinking

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Madman

Madman

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happy Birthday to Me

Happy Birthday to Me

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Electronic Poem

Electronic Poem

1958
×
Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
How to Make a Monster

How to Make a Monster

1958
×
★★★
Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Contact

Contact

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Boy

The Boy

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
WNUF Halloween Special

WNUF Halloween Special

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Criminally Insane

Criminally Insane

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Return of the Living Dead III

Return of the Living Dead III

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Michael Moore in TrumpLand

Michael Moore in TrumpLand

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mako: The Jaws of Death

Mako: The Jaws of Death

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Witchery

Witchery

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Werewolves on Wheels

Werewolves on Wheels

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rats: Night of Terror

Rats: Night of Terror

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tombs of the Blind Dead

Tombs of the Blind Dead

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fascination

Fascination

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dracula 3D

Dracula 3D

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Squirm

Squirm

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Schizo

Schizo

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Cat in the Brain

A Cat in the Brain

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dagon

Dagon

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Basket Case 2

Basket Case 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
He Loves Me… He Loves Me Not

He Loves Me… He Loves Me Not

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Strange World of Coffin Joe

The Strange World of Coffin Joe

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Where Evil Dwells

Where Evil Dwells

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry