Sort by

Michael has logged 408 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Curtains

Curtains

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Son of Godzilla

Son of Godzilla

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Killing Birds

Killing Birds

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shocker

Shocker

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Ghost Ship

The Ghost Ship

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
22
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Petrified Forest

The Petrified Forest

1936
×
★★★
Edit this entry  
22
The Little Foxes

The Little Foxes

1941
×
★★★★
Edit this entry  
22
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Guinea Pig 4: Devil Woman Doctor

Guinea Pig 4: Devil Woman Doctor

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hell's House

Hell's House

1932
×
★★★
Edit this entry  
07
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Buddies

Buddies

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry