Sort by

Michael has logged 29 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Evil

The Evil

1978
×
★★★½
Edit this entry  
25
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bone

Bone

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★½
Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Edit this entry  
17
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inception

Inception

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
976-EVIL

976-EVIL

1988
×
★★★½
Edit this entry  
12
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Edit this entry  
11
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Self-Portrait in 23 Rounds: a Chapter in David Wojnarowicz’s Life, 1989–1991

Self-Portrait in 23 Rounds: a Chapter in David Wojnarowicz’s Life, 1989–1991

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
A Fire in My Belly

A Fire in My Belly

1990
×
★★★★
Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry