Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Project Power

Project Power

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
Read the review Edit this entry  
05
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
Edit this entry  
29
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
Edit this entry  
29
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Doctor Faustus - Live at Shakespeare's Globe

Doctor Faustus - Live at Shakespeare's Globe

2012
×
Read the review Edit this entry  
25
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Midsummer Night's Dream - Live at Shakespeare's Globe

A Midsummer Night's Dream - Live at Shakespeare's Globe

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
Edit this entry  
07
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Yours Sincerely, Kanan Gill

Yours Sincerely, Kanan Gill

2020
×
Edit this entry  
05
The Cutting Edge

The Cutting Edge

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Catwoman

Catwoman

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Elektra

Elektra

2005
×
Read the review Edit this entry  
06
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
Edit this entry  
30
National Theatre Live: Cyrano de Bergerac

National Theatre Live: Cyrano de Bergerac

2020
×
Edit this entry  
26
Se7en

Se7en

1995
×
Edit this entry  
24
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Miss Fisher and the Crypt of Tears

Miss Fisher and the Crypt of Tears

2020
×
Edit this entry  
23
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry