Sort by

maxanista15 has logged 81 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cafeteria

Cafeteria

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Museo

Museo

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
August at Akiko's

August at Akiko's

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
I Know This Much Is True

I Know This Much Is True

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
7 Men from Now

7 Men from Now

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The War Room

The War Room

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sea Countrymen

Sea Countrymen

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Downtown '81

Downtown '81

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Days

Days

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rendezvous

Rendezvous

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
What Women Want

What Women Want

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sword of God

Sword of God

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry